Motor s elektroprevodovkou je špecifický typ elektromotora, ktorý je navrhnutý tak, aby produkoval vysoký krútiaci moment pri zachovaní nízkeho výkonu motora. Prevodové elektromotory možno nájsť v mnohých rôznych aplikáciách a pravdepodobne sa používajú v mnohých zariadeniach vo vašej domácnosti.

Prevodové elektromotory sa bežne používajú v zariadeniach, ako sú otvárače plechoviek, otvárače garážových dverí. Bežné komerčné aplikácie prevodového motora zahŕňajú nemocničné lôžka, komerčné zdviháky a žeriavy. Bez ohľadu na to, s ktorým typom prevodového elektromotory pracujete, všetci pracujú rovnakým spôsobom.

Základné princípy prevádzky

Prevodový elektromotory môže byť buď striedavý prúd (striedavý prúd) alebo jednosmerný prúdový elektromotor. Väčšina prevodových motorov má výkon 1 200 až 3 600 otáčok za minútu . Tieto typy motorov majú tiež dve rozdielne rýchlostné špecifikácie: normálnu rýchlosť a špecifikácie krútiaceho momentu pri zastavení.

Prevodové elektromotory sa primárne používajú na zníženie rýchlosti v rade prevodov, čo zase vytvára väčší krútiaci moment. Toto je dosiahnuté integrovanou sériou prevodov alebo elektroprevodovkou.  , ktorá je pripojená k hlavnému rotoru motora a hriadeľu cez druhú redukčnú šachtu. Druhý hriadeľ je potom spojený so sériou ozubených kolies alebo prevodoviek, aby sa vytvorilo to, čo je známe ako rad redukčných prevodov. Všeobecne povedané, čím dlhšia je súprava redukčných prevodov, tým nižší bude výkon koncového alebo konečného prevodového stupňa.

Prevodové elektromotory sa bežne používajú v komerčných aplikáciách, kde zariadenie musí byť schopné vyvinúť veľké množstvo sily na pohyb veľmi ťažkého predmetu. Príklady týchto zariadení by môžu byť žeriav alebo zdvihák.

Ak ste niekedy videli žeriav v akcii, videli ste skvelý príklad toho, ako funguje prevodový elektromotory . Ako ste si pravdepodobne všimli, žeriav možno použiť na zdvíhanie a premiestňovanie veľmi ťažkých predmetov. Elektromotor používaný vo väčšine žeriavov je typom prevodového motora, ktorý využíva základné princípy redukcie otáčok na zvýšenie krútiaceho momentu alebo sily.

Prevodové elektromotory používané v žeriavoch sú zvyčajne špeciálne typy, ktoré používajú veľmi nízke otáčky na vytvorenie neuveriteľného množstva krútiaceho momentu. Princípy prevodového elektromotory , ktorý sa používa v žeriave, sú však rovnaké ako princípy používané v príkladoch elektrických časových hodín. Výstupné otáčky rotora sú redukované radom veľkých prevodov, až kým otáčky otáčok koncového prevodového stupňa nie sú veľmi nízke. Nízka rýchlosť otáčok pomáha vytvoriť veľké množstvo sily, ktorá môže byť použitá na zdvíhanie a pohyb ťažkých predmetov.