Nie je nič lepšie ako zdravé varenie. Pocit z jedla môžete umocniť bylinkami, ktoré ste si sami dopestovali. Nie všetci však majú záhradu, alebo veľkú terasu, ktorá je ideálna na pestovanie byliniek. Existujú však praktické možnosti na pestovanie byliniek aj v malom byte.

Ktoré bylinky sú ideálne na pestovanie v byte

Niektorým bylinkám sa darí v interiéri a iným nie. Ak začínate s pestovaním, začnite pestovaním rozmarínu, oregana, tymianu, alebo mäty. Ak máte radi fantáziu, vyskúšajte bazalku. Pamätajte však, že bylinky nie sú dlhodobé, ako izbové rastliny. Nedajte sa odradiť, ak sa vám všetky byliny nepodarí dopestovať. To je normálne.

Tu je návod, ako používať naše obľúbené bylinky.

Rozmarín: Odrežte z končekov niekoľko vetvičiek od  jedného až dvoch centimetrov.

Oregano: Odstrihnite z rastliny niekoľko stoniek a potom odrežte listy.

Tymian: Tip – nenechajte pôdu príliš vyschnúť. Akonáhle sa tak stane, rastlina vyschne. Na prípravu jedla odrežte stonku a odrežte malé listy.

Mäta: táto bylinka je skutočne všestranná. Využijete ju pri príprave mnohých pokrmov, ale môžete si pripraviť aj úžasný čaj.

Tipy od  profesionálov: Ak hľadáte ekologické bylinky, určite si vyberajte v záhradníctve a nie v obchodnom centre. Vyhľadajte lokálneho pestovateľa, ktorý ponúka ekologické bylinky. Bylinky by ste mali vysadiť do organickej pôdy a používajte organické hnojivo.

Kam ich mám umiestniť?

Bylinky vyžadujú veľa svetla. Ak si predstavujete kuchyňu plnú byliniek v kvetináči, ale máte iba malé okienko, môžete očakávať pri pestovaní ťažkosti. Byliny môžu byť citlivé. Doprajte svojim bylinám jasné, nepriame svetlo cez okno orientované na juh, alebo na východ.

Ako zalievať bylinky?

Určite nechcete, aby ste mali na parapete bylinky plné hniloby. Zasaďte ich do ľahko odvodniteľnej pôdy a uistite sa, že nádoba má drenáž. Pred ďalším zalievaním nechajte pôdu zaschnúť.