Menič napätia (alebo tiež menič výkonu alebo transformátor napätia) je zariadenie na konverziu elektrickej energie, ktoré sa používa na zmenu elektrického výstupu zdroja energie. Najbežnejším použitím týchto prevodníkov je zmena napätia z 220 voltov na 110 voltov alebo zo 110 voltov na 220 voltov. Keď bolo elektronické zariadenie, prístroj alebo elektrické náradie vyrobené pre konkrétne napätie, ktoré nie je k dispozícii, jediný spôsob, ako je možné zariadenie použiť, je zvýšiť alebo znížiť energiu na správnu úroveň.

Napäťové prevodníky znižujúce a zvyšujúce napätie:

Prevodníky napätia sa používajú na znižovanie spotreby elektrickej energie v krajinách, ktoré používajú 220 voltov, 230 voltov alebo 240 voltov. Tieto zvyšujú elektrinu na 110 V, takže môžete použiť 110 V elektroniku a prístroje.

Zosilňovacie meniče napätia umožňujú užívateľovi zvýšiť zo 100 na 220 voltov. Okrem toho všetky zvyšovacie prevodníky, ktoré prenášame, tiež pracujú na znižovaní, čo znamená, že sa dajú použiť oboma spôsobmi – na zvýšenie napätia zo 110 voltov na 220 voltov a tiež na zníženie napätia z 220 voltov na 110 voltov. Tento štýl konvertora sa všeobecne nazýva step-up / step-down alebo 2-smerný konvertor.

Aký typ a veľkosť meniča napätia potrebujete?

Ak plánujete vziať elektroniku alebo spotrebiče, ktoré boli zakúpené v krajine s napätím 110 voltov, a používať ich v krajine s napätím 220 voltov, je potrebný prevodník „Step-Down“. Ak plánujete zobrať elektroniku alebo spotrebiče, ktoré boli zakúpené v krajine s napätím 220 V, a použiť ich v krajine s napätím 110 V, je potrebný prevodník „Step-Up“. Ak chcete zistiť, či vám bude najviac vyhovovať prevodník zvyšovania alebo znižovania, použite ako referenciu našu globálnu mapu vodičov napätia. Toto vám pomôže zistiť správne napätie použité v oblasti, do ktorej cestujete.

Veľkosť prevodníka napätia je definovaná príkonom. Preto veľkosť, ktorú potrebujete, závisí od toho, ktoré zariadenia budete napájať a od počtu wattov, ktoré používajú. Odporúčame vám použiť prevodník / transformátor napätia, ktorý má príkon, ktorý je 2 až 3 krát vyšší ako váš prístroj. Niektoré zariadenia, ako napríklad elektrické náradie,  laserové tlačiarne a televízory, vyžadujú prevodník 2 – 3-násobok wattov, pre ktoré je zariadenie určené, pretože pri zapnutí vyžadujú prepätie. Tento dodatočný príkon je preventívne opatrenie, ktoré zabezpečí, že vaše zariadenie bude správne fungovať a že menič napätia nebude poškodený. Majte na pamäti, že transformátor s vyšším príkonom wattu nikdy neublíži vášmu zariadeniu, avšak ak si kúpite taký, ktorý nie je dostatočne silný, nebude to fungovať.