Pokiaľ ide o zdravý životný štýl, väčšinou hovoríme o pravidelnej fyzickej aktivite, vyváženej strave a odbúravaní stresu. Ľudia často zabúdajú, že zdravý spánok je jednou z najdôležitejších požiadaviek pre  fyzickú a duševnú pohodu

.
Prečo naše telo potrebuje spať?

Spánok je prirodzenou súčasťou nášho života. Avšak veľmi málo ľudí vie, aký dôležitý spánok je skutočne. Aj keď veda stále úplne nerozumie tomu, prečo potrebujeme spať, vieme, že najdôležitejšie orgány a regulačné systémy tela naďalej pracujú počas spánku. Niektoré časti tela, napríklad mozog, sú ešte aktívnejšie a určité hormóny sa produkujú len počas spánku.
Koľko spánku potrebujeme?

Ideálna dĺžka spánku je stále sporná. Podľa štúdií by sme mali spať medzi šiestimi až siedmymi hodinami.

Nedostatok spánku môže mať dramatický vplyv na ľudské telo. Nedostatok spánku z dlhodobého hľadiska zdvojnásobí riziko srdcového infarktu a následne skracuje život.

Čo sa stane, keď spíme?

Mnoho ľudí verí, že spánok ide ruka v ruke s oddychom, zdravím a stresovým manažmentom – čo je úplne pravda.

Počas spánku je naše telo v pohotovosti – naše svaly sa uvoľňujú, dýchajú a pulz sa spomaľujú. Naše energetické zásoby sú znovu naplnené a náš nervový a imunitný systém sa zotavuje zo stresu. Procesy v našom mozgu sa menia v dôsledku určitých chemických reakcií.

Ľudia sú preto nepozorní, podráždení a úzkostliví. Ak ľudia trvale spávajú zle alebo príliš málo, môžu sa z dlhodobého hľadiska ochorieť. To znamená, že deprivácia spánku môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka alebo obezita.
Etapy spánku

Pomocou metód ako je elektroencefalografia (EEG), ktorá meria našu mozgovú aktivitu, elektrookulografiu (EOG), ktorá zaznamenáva naše očné pohyby a elektromyografiu (EMG), ktorá meria našu svalovú aktivitu, vedci zistili, že spánok možno rozdeliť na rôzne stupne : štyri etapy bez REM a REM.

Fáza 1: Ospalý spánok
Keď ležia v posteli, väčšina ľudí sa po niekoľkých minútach cíti ospalá a pripravuje sa na odchod. Zvyčajne strávime 10 percent noci v stave medzi bdenie a ospalý spánok.

2. krok: ľahký spánok
V 2. etape sú naše oči v pokoji a aktívne zatvorené. Naše svaly začínajú uvoľňovať a naše telo sa stáva oddelené od okolia. Väčšina vedcov sa zhoduje, že táto fáza, v ktorej strávime približne polovicu času spánku, je skutočným začiatkom spánku.

Stupeň 3 a 4: hlboký spánok
Etapa 3 a štvrtina sa nazývajú hlboký spánok, pretože sa naše oči prestávajú úplne pohybovať, naše svaly sú úplne uvoľnené a naše dýchanie a tlkot srdca sa spomaľujú. Naše telo regeneruje a dopĺňa energetické zásoby. Dospelí trávenia okolo 20% svojej noci v tejto fáze, ktorá klesá s vekom.

Etapa 5: REM spánok
Počas REM (rýchly pohyb očí) sa srdcový tlk spánku a krvný tlak zvyšuje a dýchame rýchlejšie a nepravidelne. Zatiaľ čo hlboký spánok je zodpovedný za fyzickú regeneráciu, spánok REM (20% z celkového času spánku) je dôležitejší pre duševný odpočinok a relaxáciu, pretože v tomto štádiu snívame.
Zdravý spánok je najdôležitejšou vecou pre vaše pohodlie

Vedome usporiadaný spánok nám dáva šancu na všeobecné pocity zdravia a dobrého temperovania. Preto máme zdroj energie, čo môže viesť k zvýšeniu účinnosti a vitality. Teraz vieme, že spánok je pre život životne dôležitý. Avšak len málo ľudí vie, že spánok môže tiež pomôcť vyrovnať sa so stresom. Zdravý spánok je najdôležitejším zdrojom toho, aby bol každý deň fit a produktívny.  Kúpte si novú posteľ z masívu, ktorá vám pomôže kvalitnejšie spať.

Spánok je určite najdôležitejším zdrojom zdravia! Pokojný spánok je – okrem dobrej výživy a fyzickej aktivity – jedným z troch najdôležitejších pilierov zdravého života.