Consumer Electronics Show 2019 predstavila novinky zo sveta technológií

  1. – 11. januára 2019 sa v americkom Las Vegas konala výstava Consumer Electronics Show (CES 2019). Táto udalosť predstavila novinky zo sveta techniky a nových technológií. Aké najlepšie novinky boli predstavené a čo nás, dúfame, v blízkej budúcnosti čaká?

Výstavu ovládol jednoznačne rolovateľný televízor s ohybnou obrazovkou

Rolovateľný televízor. Znie vám to ako hudba budúcnosti alebo technológia zo sci-fi filmu? Možno áno, no verte či nie, rolovateľný televízor bol predstavený už v úvode tohto roka a je teda otázne, kedy sa dostane do predajní s elektronikou.

Televízor od spoločnosti LG Electronics je prvým komerčným rolovateľným 65-palcovým OLED televízorom, ktorý sa navyše roluje zo soundbaru s Dolby Atmos zvukom. Forma LG si tak z výstavy právom odniesla vyše 140 ocenení. Len samotný televízor bol ocenený vyše 70 cenami a právom tak strhol na seba všetku pozornosť z tohtoročnej technologickej výstavy.

Od 4K rýchlym tempom k 8K

Nie je to tak dávno, čo sme sa zoznámili so 4K, s novými a väčšími modelmi televízorov. Dnes už môžeme očakávať vďaka spoločnostiam Samsung a Sony televízory s 8K, ktoré presahujú uhlopriečne 2,5 metra, čo je asi 98 palcov! Zdá sa to neuveriteľné, no všetko smeruje k tomu, že to bude bežná veľkosť televízorov, ktoré budú dominantami našich obývačiek. Mnohé z nich budú nielen 8K, ale rovno Ultra HD. Môžeme si tak oči vyočiť!

Počítače sa nenechali zahanbiť

Je jasné, že televízory v tomto prípade strhli na seba všetku pozornosť. Výrobcovia počítačov a počítačových obrazoviek ale prišli taktiež s veľkými novinkami. Predstavené boli nové typy obrazoviek pre notebooky, ktoré kvalitou prevyšujú mnohé stolové počítače či monitory. Ide v prvom rade o hráčske notebooky od spoločností HP a DELL. Ktorý hráč by nechcel displej s 240 Hz, všakže? Okrem toho uzrel svetlo sveta hráčsky počítač v štýle tabletu s veľmi slušným výkonom.

Smart viac ako smart

V rámci sekcie mobilných telefónov,,ktoré mimochodom používame takmer 50 rokov, bolo vystavených tiež množstvo inteligentných smart hodiniek, z ktorých si bude naozaj čo vyberať. Okrem už známych funkcií bol zabudovaný napríklad tlakomer. Keď už sme pri tlaku, čo by ste povedali na to, že váš smartfón by bol chodiacou meteo stanicou?

Pracuje sa totiž na novom systéme zbierania dát o počasí priamo z našich smartfónov. Najväčším prínosom bude tak zjednotenie predpovedí počasia pre celý svet. Nebudete tak nosiť vo vrecku mobil, z ktorého sa dá telefonovať, písať SMS alebo bude mať mobilný internet. Budete držiteľom akéhosi lokalizátora a „zberača“ dát o počasí.

Jednotné predpovede počasia môžu mať pozitívny vplyv na svetovú ekonomiku a bezpečnosť obyvateľstva, ktoré ohrozujú extrémne výkyvy počasia. Akokoľvek neuveriteľné sa tieto ambície môžu zdať, plány sú spustiť tieto služby ešte počas tohto roka.

Inteligentná domácnosť pre pohodlných

Celá vaša domácnosť môže byť poprepájaná smart pomocníkmi, vďaka ktorým sa vyhnete úkonom, o akých sa vám ani nesnívalo. Osvetlenie či termostat ovládaný hlasom sme tu už mali. Čo však hovoríte na sprchu ovládateľnú priamo svojím hlasom?

Sprcha prepojená s inteligentným osvetlením či nastavovateľná na rôznu teplotu bude mať aj batériový modul v prípade výpadku elektrickej energie. Okrem tejto modernej sprchy budete môcť v zrejme blízkej budúcnosti vlastniť inteligentný šatník. Ten bude disponovať práčkou a sušičkou oblečenia a špeciálnym žehliacim mechanizmom. Samozrejmosťou bude tiež hlasový asistent.

Čo je však azda najneuveriteľnejšie, je inteligentné zrkadlo, ktoré vás dokáže premerať, vybrať vám oblečenie a doplnky podľa vašej veľkosti a následne vám ich vie pomôcť objednať online z internetu. Nie, stále ste sa neocitli v sci-fi filme, ešte stále píšeme o technologických novinkách pre najbližšie mesiace a roky.

Robot, ktorý dokáže zachrániť život

Do domácnosti tiež patria roboty a iné zariadenia, ktoré nám denne dokážu uľahčiť život. Čo ak nám ho ale vedia aj zachrániť? Predstavená bola séria robotov, kde každý bol vytvorený s určitým účelom sledovania stavu a zdravia ľudí. Starší ľudia istotne ocenia ten, ktorý im vďaka špeciálnym senzorom zmeria tep či tlak.

Dozerať bude aj na to, aby si človek dal včas svoje lieky, či bude kontrolovať spánok. Tieto roboty sa budú môcť pohybovať voľne po domácnosti a vedia tak zachytiť napríklad pád používateľa na zem. No čo je skvelé, dokážu hneď kontaktovať blízku osobu a záchrannú službu. Osamelým používateľom vedia tak v prípade núdze zrejme aj zachrániť život.

Kedy možno tieto „futuristické“ zariadenia očakávať na trhu?

Už dnes s určitosťou vieme, že predstavené technologické zariadenia sa nám do rúk dostanú. Hlavnými otázkami však ostáva kedy. To sa momentálne zodpovedať nedá, môžu to byť týždne, mesiace ale aj roky. Niektoré spoločnosti tiež zverejnili odhadované ceny týchto technických výrobkov, mnohé ale ostávajú utajené a neisté.

Určite minimálne spočiatku nepôjde o lacné záležitosti a ľudia si budú musieť siahnuť hlboko do vrecka. Odhaduje sa, že pri mnohých pôjde o niekoľkotisícové záležitosti, a to už sú sumy, ktoré si zrejme bežný smrteľník len tak nebude môcť dovoliť. Ostáva nám už len čakať a tešiť sa.