Môžete pociťovať nepohodlie. Pokožka býva drsná, svrbivá či napätá. Problémy často nastanú po sprchovaní, kúpaní alebo plávaní. Môže sa objaviť začervenanie a prasklinky, niekedy dosť hlboké na to, aby krvácali. Suchú pokožku môže spôsobiť veľa vecí. Objavte príčiny suchej pokožky a nastavte si správnu liečbu.

Možné príčiny vzniku suchej kože

Príčin, ktoré môžu za suchú pokožku, je hneď niekoľko. Nezriedka dokonca pôsobia súčasne a negatívny stav pleti tak má na svedomí viacero faktorov. Aké sú najčastejšie príčiny vzniku suchej pokožky?

VekSuchá pokožka sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku, avšak ľudia po päťdesiatke sú na jej vznik predsa len náchylnejší. Je to preto, že žľazy, ktoré vytvárajú kožný maz, starnú a zmenšujú svoju produkciu. U starších ľudí je zároveň pravdepodobnejšie, že môžu mať cukrovku či ochorenie obličiek, sprievodným javom ktorých je práve suchá pokožka.

Práca – Ak pracujete s chemickými a biologickými materiálmi, prípadne v extrémne teplom prostredí, pravdepodobnosť objavenia sa suchej pokožky na vašom tele sa zvyšuje. Medzi povolania, ktorých výkon určitým spôsobom môže ovplyvniť zdravie pokožky, patria práce v kuchyni, v kozmetickom priemysle, poľnohospodárstve, na stavbách či maliarske práce a upratovanie.

Voda – Príliš dlhý pobyt vo vode je častou príčinou vzniku suchej pokožky. A čím je voda teplejšia, tým horšie pre kožu. Bazény plné chlórovanej vody taktiež nie sú ideálne, pretože chemikálie vo vode obsiahnuté radikálne vysúšajú pokožku. Je dobré sprchovať sa kratšie a skôr chladnou či vlažnou vodou – budete mať zdravšiu pokožku a nižšie účty za vodu.

Fajčenie – Spolu so všetkými zdravotnými problémami, ktoré s fajčením súvisia, spôsobuje tento zlozvyk aj vznik vrások a zhoršuje prietok krvi vo vrchných vrstvách pokožky. A práve tento moment vedie k zdrsňovaniu a vysušovaniu pleti.

Počasie – V zime je ľudská pokožka náchylná na vysušovanie viac, než je tomu počas iných ročných období. Dôvodom je vlhkosť vzduchu, ktorá býva relatívne nízka. A to nielen vonku, kde navyše pôsobí aj chlad a studený vzduch či vietor. Prekúrené miestnosti sú pre ľudí s citlivou pokožkou taktiež problémom, pretože suchý vzduch môže stav pokožky zhoršovať.

Ako kontrolovať stav pokožky?

Určenie príčiny vzniku suchej pokožky je najlepším spôsobom, ako s týmto neduhom účinne bojovať. Venujte pozornosť tomu, čo robíte a máte okolo seba, keď sa stav vašej pokožky zhorší. Nebojte sa použiť kvalitný krém na suchú pleť – zmierni bolesť a utlmí svrbenie, opuch, začervenanie, pokožku navyše vyhladí, zjemní a pomôže jej pri zadržiavaní prirodzenej vlhkosti. V miestnosti je veľmi nápomocný zvlhčovač vzduchu.