Oceľová výstuž je jedným z najdôležitejších prvkov železobetónových konštrukcií, jednoduchý a ľahko použiteľný stavebný materiál. Povrch armatúry môže byť hladký aj rebrovaný, so špirálovým vzorom, takže rozsah jej použitia sa môže meniť

Toto vysoko kvalitné kovové valcovanie je rozdelené do rôznych tried podľa hlavných charakteristík. Výstuž je dnes veľmi široko používaná v bytovej a priemyselnej výstavbe, bez nej nie je možné postaviť žiadnu budovu! Spoľahlivosť budovy, jej bezpečnosť a životnosť závisí od presného výberu triedy oceľovej výstuže a výpočtu jej množstva.

Podľa akých noriem sa vyrábajú armatúry

Existuje všeobecná medzinárodná štandardizácia tohto kovu. Pri výrobe oceľovej výstuže sa teda berú do úvahy tieto parametre:

• Číslo profilu je priemer prierezu tyče.

• Trieda pevnosti – závisí od triedy ocele, z ktorej je výstuž vyrobená.

• Menovitá plocha prierezu – priemer hladkej tyče.

• Výška priečneho výčnelku – dĺžka úseku položeného od stredu tyče po najvyšší bod výčnelku zvlnenia.

• Rozteč zvlnenia – vzdialenosť medzi susednými výčnelkami.

• Uhol sklonu – meraný od pozdĺžnej osi a priečneho výstupku.

Každý z týchto parametrov ovplyvňuje pevnosť oceľovej výstuže, jej pružnosť, teda rozsah.

Rozsah oceľovej výstuže

Zvyčajne sa v stavebníctve používajú všetky druhy takéhoto kovu. Používa sa na spevnenie konštrukcie. Rám je vystužený z jednotlivých prútov, čím sa vystužuje, spája a roznáša zaťaženie v železobetónovej konštrukcii.

Okrem toho sa rebríky zvárajú z tvaroviek, vyrábajú sa dočasné a trvalé ploty. Dnes bez konštrukcie oceľových tyčí s vysokou odolnosťou a flexibilitou nie je možné postaviť akýkoľvek tunel! Dokonca aj nárazníky a obrubníky na cestách sú inštalované s výstužným rámom.

Je to výstuž, ktorá vám umožní vytvoriť akúkoľvek formu rámových monolitických budov. Moderní sochári, architekti a dizajnéri široko používajú oceľové tyče na vytváranie rôznych dekoratívnych prvkov. Aj v múzeách moderného umenia môžete vidieť exponáty zvarené z armovacích prútov.

Najdôležitejšou vecou pri nákupe oceľového kovania je vybrať si výrobcu, ktorý zaručuje kvalitu svojich výrobkov, pretože rám je základom trvanlivosti a bezpečnosti všetkých konštrukcií: od domov až po dekoratívne prvky.