Vianoce prichádzajú, čo znamená, že si máme možnosť počas niekoľkých dní voľna  užívať pokojnú a rodinnú pohodu. Ale viete si svoje Vianoce predstaviť bez hračiek a hier pre deti? Ak ich samozrejme nemáte, forma obdarovania mení svoj charakter, no účel potešiť ostáva rovnaký.

Aký druh darčeku je ale pre dnešné dieťa správny?

Identifikácia a prevencia návykových modelov

Deti pre svoj život hračky potrebujú, pretože im pomáhajú prežiť v našom svete. Nemôžu si zobrať klasický hrniec a uvariť polievku na sporáku, alebo sadnúť do auta a šoférovať. Ako rodič môžete kúpiť malé elektrické autíčko pre deti, vďaka ktorému sa aspoň z časti stanú súčasťou reality, ktorá je pod vašim dozorom. Ich svet sa jednoducho musí prispôsobiť schopnostiam, ktorými disponujú. Moderné hračky súčasnosti to umožňujú. Nemalo by ich byť ale príliš veľa.

Aké by to bolo bez hračiek

V jednej nemeckej štúdii sa rozhodli vedci urobiť prieskum v materskej škôlke. Presvedčili pedagógov, aby na niekoľko dní odstránili z priestorov tejto inštitúcie všetky hračky. Výsledky boli zaujímavé. Aj vďaka viacerým hračkám na diaľkové ovládanie pre chlapcov si dnešné deti ľahšie vytvárajú vo svojom prostredí určité modelové situácie, čo je oveľa jednoduchšie. Ak ich nemajú, musia sa spoliehať na vlastné schopnosti, možnosti, rozum a fantáziu.

Viac pozornosti zo strany rodičov

V tejto materskej škôlke to dopadlo tak, že prvé dni boli deti zmätené a nevedeli vhodne reagovať, čo bolo pre učiteľov náročnejšie. V priebehu niekoľkých dní a týždňov sa ale deti začali viac hrať medzi sebou, vymýšľať si vlastné nápadité hry, vďaka čomu sa lepšie sústredili a efektívnejšie potom medzi sebou komunikovali. Bola to ale len dočasná situácia, takže v rámci dlhodobého charakteru by to asi nefungovalo a začali by sa vytvárať formy nových náhrad hračiek.

Bez hračiek by to bolo teda ťažšie najmä pre rodičov, deti by to ale zvládli. Samozrejme, že na Vianoce im radosť hračkou urobiť musíte. Podporíte tým ich rozvoj a kreativitu. Vyberajte ale s rozumom a ohľadom na vaše dieťa a jeho vek.