Pri výbere toho správneho miesta pre vašu dovolenku je potrebné zvážiť veľa faktorov. Cestovanie osamote je úplne iné ako s rodinou. Preto sa dnes zameriame na atrakcie, ktoré čakajú na turistov, ktorí sa do Slovinska vyberú s rodinami. Kam ísť s rodinou, čo vidieť?

Rafting – nevšedná atrakcia pre každého

Rafting sa väčšinou spája s filmami, kde partia odvážlivcov z posledných síl zápasí s vodným živlom na malých gumených člnoch. Nie je to však celkom pravda, hoci aj takéto trasy sa niekde nájdu. V Slovinsku sú však na rieke Soča oveľa príjemnejšie.

Rafting na Soči je zaujímavou alternatívou k tradičným spôsobom trávenia prázdnin. Mimoriadne očarujúca horská krajina, krištáľovo čistá voda a možnosť zažiť nezabudnuteľné dobrodružstvo sú len niektoré z výhod raftingu na alpskej rieke.

Agentúra Hydromania organizuje Rafting na rieke Soča už vyše 10 rokov. Sídlo má v Bovci, z ktorého v sezóne pravidelne odchádzajú výlety. Každý účastník dostane profesionálne vybavenie, ktoré zaručí pohodlie a bezpečnosť počas plavby na kajaku.

Každý si nájde niečo pre seba. V ponuke agentúry je viacero trás, ktoré sa líšia dĺžkou, náročnosťou a dĺžkou trvania zájazdu. Jedna z epizód je určená pre deti – počas splavu sú zastávky a čas na zábavu, ktorá tým mladším navyše pomôže zoznámiť sa so slovinskou prírodou.

Ostatné trasy sú stredne náročné. Medzi prekážkami sú kamene, malé vodopády a miestami aj prudký prúd alpskej rieky.

Rafting na rieke Soča nevyžaduje, aby ste prišli s vlastnou skupinou. Každý účastník môže byť zaradený do iného tímu, čo je ďalšou výhodou raftingu s agentúrou Hydromania. V cene je vybavenie, poistenie, doprava na miesto štartu kajakárskeho zájazdu, príchod na miesto štartu a tréning pred vyjazdom.

Slovensko – zaujímavé fakty

Slovensko je krajina, ktorá vyčnieva z davu. Nie je síce taká populárna ako Rakúsko, Taliansko či Chorvátsko, s ktorými susedí, no neustupuje im. Je to dané prírodným a historickým bohatstvom krajiny.

Za zmienku stojí, že Slovinsko je mimoriadne zalesnená krajina. Lesy tam pokrývajú takmer polovicu celkovej rozlohy krajiny. Už len z tohto dôvodu sa tam oplatí ísť, ak očakávame oddych od zhonu, veľkomestského hluku a znečistenia.

Zo známych miest nemôže chýbať areál skokanského mostíka v Planici. Každoročne sa tu koná súťaž, ktorá zavŕši celoročné zápolenie a priláka do blízkosti skokanského mostíka tisíce fanúšikov. Môže to byť zaujímavý spôsob, ako stráviť zimnú dovolenku.

Najvyšším vrchom Slovinska je Triglav. Nachádza sa v Julských Alpách, na severozápade krajiny. Týči sa do nadmorskej výšky vyše 2800 metrov. V jeho okolí vznikol jediný národný park v Slovinsku, ktorý je útočiskom alpskej prírody.

Čo sa týka hôr, viac ako 90 % územia Slovinska je viac ako 300 metrov nad morom, čo z neho robí hornatú a hornatú krajinu. Do mora má však prístup zo západu, takže na svoje si prídu aj milovníci trávenia času pri vode.

Slovinsko – najväčšie mestá

Z miest, ktoré sa oplatí vidieť, určite stojí za zmienku hlavné mesto – Ľubľana. Je to očarujúce mesto s množstvom pamiatok a príkladov architektúry z rôznych historických období. Medzi najznámejšie budovy patrí Trojitý most, tržnice a kostol Zvestovania Panny Márie.

Pri presune po diaľnici medzi Talianskom a Rakúskom sa oplatí zastaviť v Maribore. Je to druhé najväčšie mesto Slovinska, očarujúce svojou jedinečnou atmosférou. Zahŕňa najstarší vinič na svete, ktorého vek sa odhaduje na 400 rokov.

Zhrnutie

Slovinsko je krajinou, ktorú musíte vidieť, aby ste zažili svoju históriu a podnebie naplno. Rafting na Soči, návšteva Álp či hlavného mesta sú len niektoré z lákadiel, ktoré tu na vás čakajú. Už viete, kam pôjdete?