Míňanie energií a vody znamená míňanie peňazí. A zároveň zvyšovanie zaťaženia pre životné prostredie. Pritom stačí zmeniť len niektoré svoje návyky a používať pomôcky, vďaka ktorým sa nám môže podariť znížiť spotrebu energií často aj výrazným spôsobom.

Voda

Priemerná spotreba vody pre štvorčlennú rodinu je približne 200 000 litrov ročne. Vysoké číslo, ktoré sa však môže dosť znížiť. Základom sú základné návyky. Ak si umývame zuby, nenechávame zbytočne pustenú vodu. Pri sprchovaní nemusí tiecť voda po celý čas, najmä kým si namydlíme telo alebo vlasy. Pri splachovaní využívame dvojpolohové splachovače. Môžeme aj zmeniť svoje zvyky, ale stále nám môže do odpadu odtiecť zbytočne veľa vody. Napríklad bežná vodovodná batéria môže mať prietok 10 litrov vody za minútu. Ak použijeme perlátor, ktorý zmieša vodu so vzduchom, môžeme tento prietok znížiť až o 85%, pričom pri umytí rúk alebo zubov si rozdiel ani nevšimneme.

Rovnako ak vymeníme bežnú sprchovú hlavicu za úspornú, výrazne znížime spotrebu vody pri sprchovaní. Bežná sprchová hlavica môže mať prietok až 20 litrov za minútu, zatiaľ čo úsporná sprchová hlavica len približne 8 litrov za minútu. Pri trojminútovom sprchovaní sa ušetrí až 36 litrov vody. To je ročná úspora 13 140 litrov vody pri jednom sprchovaní denne. Každý ušetrený liter vody sa nakoniec prejaví na ročnom vyúčtovaní.

Elektrina

V dnešnej dobe sa využíva elektrická energia stále častejšie. Súvisí to aj s rozvojom elektroniky v domácnostiach. Mnohé spotrebiče sú nielen zapojené do elektrickej zásuvky, ale zároveň dokážu byť súčasťou inteligentnej domácnosti. To znamená, že sú pripojené k ďalšej sieti, elektronickej, ktorá tiež vyžaduje svoju energiu. Aj napriek tomu, že dnešné spotrebiče sú vyrábané tak, aby boli čo najúspornejšie, neustále v domácnosti pribúdajú nové. Vyberajme si teda také spotrebiče, ktoré majú skutočne nízku spotrebu, vysokú efektívnosť a ak nie sú využívané, ich spotreba sa v takomto režime blíži k nule.

Na svietenie používajme LED žiarovky, ktoré majú nízku spotrebu a vysoký výkon. Na miestach, ako sú schodiská, chodby a podobne, by sme mali nainštalovať senzory pohybu, takže svetlá nebudú zbytočne svietiť, keď to nie je potrebné. Ak spotrebiče nepoužívame, mali by byť odpojené zo siete. Využívajme solárnu energiu, ak je to možné. Solárne nabíjačky na mobil nám môžu nahradiť bežné nabíjačky, a majú výhodu, že ich môžeme využívať aj na cestách. Záhradu alebo dom môžeme osvetliť solárnymi svetlami. Aj keď budú svietiť celé noci, ich prevádzka nás nebude nič stáť, lebo zdrojom elektriny je slnko.

Teplo

Novostavby sú už povinne stavané s energetickým certifikátom, čo zabezpečuje, že budú energeticky efektívne. Staršie stavby však týmto spôsobom stavané neboli. Ani bytovky, ani rodinné domy, až na niekoľko svetlých výnimiek. Znamená to, že takéto bývanie je náročnejšie na mesačné výdavky, spojené s vykurovaním. Zálohovo sa platí na teplo aj v lete, aby ročné zúčtovanie bolo prijateľnejšie. Šetriť sa však dá aj na vykurovaní bez toho, aby to ovplyvnilo tepelný komfort bývania. Ak nie je dom moderne zateplený, môže dochádzať k veľkým tepelným stratám cez steny. Zamedziť sa tomu dá aj termoizolačným náterom vnútorných stien. Špeciálne častice v prísade do farby dokážu vytvoriť tepelnú bariéru, takže teplo sa odráža späť do miestnosti, steny sú teplejšie a nedochádza k zrážaniu vlhkosti na stenách. Takto sa zároveň zabráni aj tvorbe plesní, ktoré ohrozujú aj naše zdravie. Teplo
nám môže unikať aj na miestach, na ktoré takto nemyslíme. Stena za radiátorom je totiž bránou, ktorou nám uniká teplo do ulice. Radiátor totiž vyžaruje teplo nielen do miestnosti, ale aj na stenu za

radiátorom. Ak chceme zabrániť úniku tepla, mali by sme za radiátor umiestniť reflexnú fóliu, ktorá dokáže vrátiť do miestnosti až 95 percent vyžarovaného tepla. Použitím reflexnej fólie za radiátor sa môže teplota v miestnosti zvýšiť až o dva stupne. Aby sme zvýšili efektivitu radiátora a urýchlili zahriatie miestnosti, odporúča sa použiť ventilátor na radiátor. Pomocou ventilátora sa zrýchli vyhriatie miestnosti až päťnásobne, takže spotrebujeme na vykúrenie menej energie. Zároveň sa umožní zvýšiť efektivitu radiátora, keďže zrýchlením pohybu vzduchu sa využije viac tepelnej energie, výsledkom čoho je zvýšenie teploty v miestnosti pri rovnakom nastavení hlavíc na radiátore. Samozrejmosťou pri šetrení tepla by malo byť dobré utesnenie okien a dverí, keďže toto sú miesta, kade preniká do vnútra najviac chladu. Ak je tesnenie už opotrebované, treba ho vymeniť, alebo doplniť o nové.

Ušetriť môžeme skutočne každý deň. Stačí sa len zamyslieť nad každodennými činnosťami a zvykmi, a nájdeme rezervy, ktoré nám neovplyvnia náš životný komfort, ale ovplyvnia náš rozpočet na bývanie.