Tienidlá, záclony a okenné doplnky. Porazte zimu

Dokonalé dekorovanie vašich okien, nádherná estetická kulisa a moderný doplnok vášho bývania. To všetko spĺňa dnešný sortiment tieniacej techniky okien. Okrem týchto vlastností vám môžu ale poslúžiť aj inak. Závisí to od ročného obdobia a klimatických podmienok, v ktorých sa váš dom nachádza. Oceníte to aj počas tejto zimy a my vám povieme ako.

Inteligentné riadenie okenných krytín

Dobrý vykurovací systém alebo klimatizácia. To sú dve hlavné zložky, ktoré zaisťujú v našom interiéri optimálnu teplotu vzduchu, inak povedané tepelnú zotrvačnosť. Výhod majú naozaj niekoľko, no bez dodatočného zdroja, ktorý im dodáva energiu fungovať nebudú. Z tohto dôvodu môžu byť dosť nákladné. Zachovajte si vo svojom dome správnu tepelnú zotrvačnosť inak, napríklad s pomocou klasickej a krátkej záclony.

Odborníci tvrdia, že inteligentné riadenie okenných krytín môže znížiť tepelný únik až o 77 %. A ako bonus, tieto rovnaké postupy môžu znižovať vplyv horúceho vzduchu v lete.

Závesy a záclony

V lete musíte tieto tieniace prvky nechať zastreté, obzvlášť v tých častiach, kde je počas celého dňa dostatočný prísun slnečných lúčov. Naopak to samozrejme platí v zime. Pričom si ale nemôžete dovoliť nechať svoje okno bez záclony a závesu. Nie všetci uznávajú až tak striktne jednoliaty štýl, kedy v okolí okien nie je umiestnené naozaj nič. V takom prípade by sme vám odporučili inštaláciu jednoduchšej rolety.

33 % strát

Cez okná a jednotlivé škáry do interiéru preniká určitá časť vonkajšieho vzduchu, ktorý je v zime príliš chladný. Vyriešite to záclonou, ktorá nebude siahať po zem, čím sa nezakryje vykurovacie teleso. Na túto tému sa toho popísalo viac, no štúdie dokazujú, že textílie a iné druhy záclon, ktoré sú príliš dlhé, znižujú nárast teploty v miestnosti až o 33 %. Závisí to samozrejme aj od typu tkaniny a na prekvapenie aj jej farby. Podstatné ale je, že chladnejšia časť okna je kratšou záclonou izolovaná a neprekrytý radiátor môže teplo ľahšie šíriť do miestnosti.