Dovoľte mi hádať – ak toto čítate, stavíme sa, že by ste chceli vedieť, ako urobiť vaše auto rýchlejším. A čo tak trochu lepšie zvládať cestu? Alebo možno len efektívnejšie brzdiť ? Áno – mysleli sme, že by vás to mohlo zaujať.

Práve pre vás sme zostavili zoznam najlepších spôsobov, ako zvýšiť výkon automobilu.

Odlahčenie

Pre mnohých odborníkov na automobily je zrejmé, že ak chcete okamžite zvýšiť výkon, je potrebné znížiť hmotnosť vozidla. Komponentv, ktoré je možné vymeniť, je takmer nekonečno, ale medzi naše najlepšie tipy patrí:

  • Výmena oceľových panelov karosérie za laminát, alebo uhlík
  • Odstránenie všetkých interiérových komponentov, ktoré nie sú potrebné (ako sú napríklad predmety v batožinovom priestore, prebytočné sedadlá alebo stereo vybavenie)
  • Okná z ťažkého skla vymeňte za ľahšiu alternatívu,

Investujte do dobrých pneumatík

Budete prekvapení, ako veľmi sa vaše zrýchlenie, priľnavosť a ovládateľnosť zlepšia s dobrou sadou pneumatík. Vysokokvalitné pneumatiky s dobrým dezénom zlepšia vaše zrýchlenie, zlepšia vašu ovládateľnosť a zvýšia brzdnú kapacitu.

Taktiež správne nafúkané pneumatiky môžu zvýšiť vašu celkovú palivovú účinnosť až o 20%!

Skamaráťte sa s chladom

Jedným z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov, ako zvýšiť výkonnosť vášho automobilu, je prechod na prívod studeného vzduchu. Váš motor produkuje energiu kombináciou vzduchu a paliva. Čím je vzduch hustejší, tým viac energie bude motor produkovať. Studený vzduch je hustejší ako horúci vzduch, a tak prívod studeného vzduchu dodáva vášmu motoru taký vzduch, ktorý sa účinnejšie premení na výkon. Tým sa zvyšuje výkonnosť vášho motora a výrazne sa zvyšuje vaše zrýchlenie.

Rozbehnite to s párom nových diskov

Tento je skutočne prínosom pre všetkých. Nové disky nielen zlepšia vzhľad vášho automobilu, ale ľahšie disky znížia celkovú hmotnosť vozidla, a tým zlepšia aj jeho ovládateľnosť a brzdnú kapacitu.

 

Pridajte turbodúchadlo

Všetko s  „turbom“ v názve musí byť super nie? Turbodúchadlo pracuje tak, že pomocou výfuku sa tlačí čistý stlačený vzduch späť do svojho motora. Týmto spôsobom sa do valca zmestí viac vzduchu, čo znamená, že sa môže pridať viac paliva. Väčší prívod vzduchu a paliva znamená, že valce môžu spaľovať s oveľa väčším výkonom – čo vedie k viditeľnému zvýšeniu rýchlosti vášho automobilu.

Prejdite z mechanických na elektrické

Mechanické komponenty vášho motora čerpajú priamo z výkonu motora, čo vedie k celkovému odčerpávaniu výkonu vášho vozidla. V starších automobiloch je možné komponenty, ako sú palivové čerpadlá a ventilátory chladenia, ľahko upgradovať na novšie elektrické verzie, čo zníži spotrebu energie a zvýši celkovú účinnosť vášho motora.

Zvýšte vašu brzdovú kapacitu

Nie je to všetko o rýchlosti – schopnosť brzdiť efektívne je rovnako dôležitá.

Dobrou správou je, že vylepšenie bŕzd nie je príliš ťažké alebo drahé. Základná aktualizácia môže zahŕňať osadenie kvalitnejších doštičiek a diskov. Pre ľudí, ktorí chcú ešte lepší výkon, môžu byť použité vŕtané alebo drážkované štandardné disky.

Nechajte váš výfuk urobiť si voje

Väčšina nových automobilov sa dodáva s obmedzovacími výfukovými výrobnými systémami, ktoré sú navrhnuté tak, aby znižovali hluk a zvyšovali spotrebu paliva. Výmena výfukového systému vášho vozidla môže zvýšiť celkový výkon motora až o 10%, pričom najväčší rozdiel sa prejavuje v automobiloch vybavených turbodúchadlom.